HOOFDSTUK V Over de betekenis van de oude Dijlestad op gebied van kunst en wetenschap valt natuurlijk een heel boek te schrijven. In talrijke en zeer verdienste lijke werken werden deze aspecten van haar geschie denis dan ook meermaals en in „extenso" behan deld. Daar dit boekje er naar streeft vooral de his torische schoonheid toe te lichten komt het er op aan bijna uitsluitend datgene onder de lens te bren gen wat zowel de Mechelse wandelaar als de vreemde toerist dadelijk, bij het eerste gezicht, opvalt en zijn belangstelling weet gaande te maken. Er zal dus vooral nadruk worden gelegd op de specifieke aspecten van deze dadelijk in-het-oog-vallende kunst, namelijk de bouw-, de beeldhouw- en de schilder kunst. De andere: de grafische kunsten, de muziek en de letterkunde, zullen slechts even met uiterste beknoptheid worden aangestipt. Daar ook de oudere gotische bouwwerken reeds in een voorgaand hoofdstuk werden behandeld, valt dan ook hier alleen een overzicht te geven van de bijzonderste gebouwen die er in de latere perioden, vooral onder de invloed van de renaissance en de barok werden opgericht, zo ook een blik te werpen op de meest interessante van de nog zó talrijk be waard gebleven gilde- en voorname woonhuizen die, voor elk kunstzinnig toerist, een wandeling door het oude Mechelen tot een waar kunstgenot weten te maken. Na het jaar 1500 was het op het terrein van de ker kelijke bouwkunst eerder stil geworden, maar daar entegen begon er op het profane terrein een intense bouwbedrijvigheid die samenvalt met Mechelens 75 DE RENAISSANCE EN DE BAROK TE MECHELEN

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 81