den. Na de dood van Paulus IV, bekrachtigde immers in 1559, zijn opvolger Pius IV, deze bisschop pelijke indeling en verleende hij aan de kerk van Mechelen de waardigheid van het primaatschap over de twee andere metropolitane zetels en dus meteen de geestelijke suprematie over geheel het Neder landse grondgebied. Ter oorzake evenwel van de vaak sinds zeer lang ingewortelde kerkelijke misbruiken, die een groot deel van de bevolking, niet zonder reden, tegen de borst stootten, en hierin krachtig door het op vele plaatsen zegevierend protestantisme aangewakkerd en gesteund, werd de oprichting van deze nieuwe bisdommen over 't algemeen met een slecht oog aan gezien. Deze bijna algemene ontevredenheid zou ten slotte haar hoogtepunt en haar bekroning vinden in een langdurige en bloedige oorlog tegen Spanje met als gevolg de afscheuring van de Noordelijke Pro vinciën en hun oprichting tot een onafhankelijke zelfstandige Nederlandse staat. Het ligt buiten onze taak hierover verder uit te weiden, zomin als de verdere uitbouw en de diverse lotgevallen en weder waardigheden van de kerk van Mechelen, al ware het maar even te schetsen, gedurende de bijna vier eeuwen van haar bestaan. Het kan misschien echter wel zijn nut hebben hier het lijstje mede te delen van de aartsbisschoppen die haar metropolitane zetel hebben bezet, dit vanaf de beruchte Antoine Perrenot de Granvelle, een Fransman uit Franche-Comté die zich alhier alles behalve goed-gezien wist te maken en dan ook spoedig en zeer wijselijk besloot er niet verder zijn leven te slijten. Ziehier dus dat lijstje met de volgorde van de aarts bisschoppen, de plaats van hun geboorte en de duur van hun ambtsbekleding: 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 77