lijke zetels, zeer natuurlijk was. Tevens diende er ook voor gezorgd de metropolitane zetels binnen de eigen landsgrenzen te vestigen. Philips II gelastte dan ook Sonnius, de latere bis schop, eerst van 's Hertogenbosch en later van Ant werpen, bij Paus Paulus IV, het nodige te doen tot de oprichting van nieuwe bisdommen, zó ook de afbakening van hun respectieve gebieden en de vaststelling van hun hiërarchie. Als gevolg hier van werden, bij bulle van 12 Mei 1559, in onze ge westen, drie metropolitane zetels opgericht: Utrecht, Kamerijk en Mechelen. De twee eerste zetels werden aan alle vreemde invloed namelijk deze van Keulen en Reims onttrokken, terwijl de collegiale kerk van Sint Rombout, te Mechelen, meteen in rang en waardigheid opklom, eerst tot kathedrale en weldra tot metropolitane kerk. Aan deze drie metro polen waren vijftien suffragaanbisdommen onderge schikt. We zullen ons evenwel bij de twee overige niet ophouden en ons enkel bij de Mechelse zetel bepalen. Onder deze stonden de bisdommen Ant werpen en 's-Hertogenbosch voor Brabant; Gent, Brugge en leper voor Vlaanderen; Roermond voor Gelderland. Zeer logisch was dus deze indeling, dit zowel op taalkundig als op geografisch gebied. De Mechelse metropolitane zetel omvatte uitsluitend een Vlaams sprekende bevolking, wijl Noord-Neder land grotendeels onder de zetel van Utrecht stond en het Franstalige landsgedeelte onder deze van Kamerijk. Die plotse verheffing tot metropool scheen evenwel voor Mechelen nog niet genoeg. Was deze stad reeds, sedert lange tijd, de juridische hoofdstad van de Nederlandse gewesten, was ze tot voor kort de poli tieke hoofdstad er van geweest, thans werd ze boven dien geroepen er het geestelijk centrum van te wor- 70

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 76