onwankelbare steun en trouwe bijstand hebben ge vonden. Ook van zijn kant, alhoewel te Mechelen opgevoed, heeft de latere Keizer Karei toch nooit van een specifieke voorliefde voor de verblijfplaats van zijn jeugd blijk gegeven. Hij voelde steeds veel meer voor Gent waar hij was geboren, dan wel voor Mechelen, waar hij was opgevoed. Dit alles sluit evenwel niet uit dat zowel de landvoogdes als de jonge prins zich niet bij het gewone volk wisten populair te maken, zelfs in sommige omstandigheden en op zekere ogen blikken zich niet op uitstekende wijze aan het locale stadsleven wisten aan te passen, en zich zelfs onder het volk mengden bij optochten van gilden, bij pro- cessiën en andere openbare plechtigheden die ze met hun aanwezigheid vereerden. 3. De Aartsbisschoppen De Geestelijke Orde Bij de troonsbestijging van Philips II waren al onze gewesten over slechts vier bisdommen verdeeld: Utrecht, Kamerijk, Atrecht en Doornik, want in feite bestond het diocees Terwanen dan niet meer en het gebied van het Luikse bisdom lag grotendeels buiten de grenzen van de eigenlijke Nederlanden. Luik en Utrecht stonden daarenboven onder de metropoli- tane zetel van Keulen en de andere bisdommen onder deze van Reims, dus alle onder vreemde in vloed. Ingevolge de Hervorming en de latere, daaruit grotendeels spruitende opstand van de Noordelijke Provinciën tegen het Spaans gezag, was dan ook een nieuwe en meer rationele indeling van het grond gebied, op geestelijk terrein, ten zeerste gewenst. Daarenboven was de bevolking sterk aangegroeid zodat een vermeerdering van het aantal bisschoppe- 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 75