schakeld in een centraal bestuurlijk-politiek regime. Na de slag bij Nancy, waarin Karei de Stoute, in 1477 sneuvelde, vestigde zich zijn weduwe, Marga- reta van York, te Mechelen, stad die haar als lijf tocht door haar gemaal was geschonken. Door het verblijf van deze vorstin werd voor de stad het meest schitterende tijdperk van haar ge schiedenis ingeluid, waarbij ze dan ook met recht de bijnaam verdiende van „Mechelen de Heerlijke". Margareta kocht in de Keizerstraat het „Hof" aan van Joannes van Bourgondië, bisschop van Kame- rijk, en liet dit tot haar paleis ombouwen, waarin ze dan ook spoedig haar intrek nam. In 1478 werd er door de Mechelse bouwmeester Antoon Kelder mans een vleugel bijgebouwd en deze is het enige deel dat ten huidigen dage van dit paleis is overgebleven. De voorgevel ziet er heel sober uit en wat de binnenordonnantie betreft, deze heeft door latere verbouwingen, elk spoor van de oorspronke lijke toestand voorgoed ingeboet. Dit gebouw is thans door de Stad tot gemeentelijke schouwburg ingericht. Wanneer dan Margareta van Oostenrijk, dochter van Maximiliaan en van Maria van Bourgondië, na de dood van haar echtgenoot, Philibert van Savoye, eveneens haar verblijf te Mechelen vestigde, werd voor haar het „Hof van Savoye", gelegen tegenover het „Prinsenhof" van Margareta van York, opge bouwd door Rombout II, uit het zeer beroemde bouwmeestersgeslacht van de Keldermanssen, die, in 1515, tot stadsarchitect werd aangesteld en tevens de titel ontving van hoofdbouwmeester van Karei V. Het paleis, in 1507 begonnen, was slechts in 1525 vol tooid. Het vormt thans een weliswaar schilderachtig maar tamelijk verward gebouwencomplex zonder veel architectonische harmonie. De bouw is gotisch 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 70