de Keizerstraat vrij. Het werd evenwel slechts in 1616 door de Grote Raad betrokken zodat het ont ruimde en ledigstaande oud Schepenhuis de naam verkreeg van Oud-Paleis, naam dat het gebouw thans, officieel, nog draagt. Door de wetenschappelijke activiteit van haar leden ontstond er een Nederlandse juristenschool met romanisten en auteurs over inheems procesrecht, waarvan de invloed tot ver buiten onze grenzen reiken zou. De meest beroemde juristen uit het Ancien-Régime maakten er trouwens steeds deel van uit, zoals, om slechts enkele namen te vernoemen: Philips Wielant, Joannes d'Oudegherst, Lambrecht van Briaerde, Joachim Hopperus, Petrus Peckius, de Everardi's, J. B. van Christijnen (Christinoeus)Vig- lius van Zuichen Aytta, Thuldenus, Zypoeus en tal van anderen i) De Grote Raad ging ten jare 1794 ten onder. De Franse republiek schafte, ook in de Zuidelijke Ne derlanden, de oude rechtspraak en meteen de oude rechtsinstellingen af. Het is deze revolutie die dan ook, op ieder gebied en zulks voorgoed, aan 'het Ancien-Régime een einde heeft gemaakt. 2. Mar gare ta van Oostenrijk De Politieke Orde Van lieverlede verloren, door de centraliserende politiek van de Bourgondische hertogen, onze gewes ten hun zelfstandigheid, om te worden inge- 65 1) Wegens de afscheuring van de Noordelijke Provinciën, werd ten jare 1581, door Willem van Oranje, te Den Haag, de Hoge Raad van Holland, Zeeland en W.-Friesland opgericht op basis van de Mechelse Grote Raad en werden de archief stukken van die Raad betreffende de vermelde provinciën naar Den Haag gezonden. 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 69