1. De Grote Raad De Juridische Orde Het gaat natuurlijk niet op hier de volledige uit eenzetting te geven van de oorsprong en de verdere historiek van dit organisme dat een zó gewichtige als langdurige rol heeft gespeeld in de Nederlanden, dat zó diep heeft ingewerkt op het administratief, juridisch, en politiek leven van onze provinciën. De Grote Raad genoot bij onze bevolking vrij spoedig een slechte faam. In de diets sprekende ge westen werd hij smalend het „Waals Parlement" ge heten, daar buiten het Latijn als geleerde, als juri dische taal, er alles in 't Frans toeging. Als instel ling werd hij tevens ook beschouwd als inbreuk makend op de bestaande locale of gewestelijke vrij heden en als een stap in de richting van het abso lutisme van de vorsten. Bij zijn oplichting, in 1473, werd de Raad persoon lijk door Karei de Stoute voorgezeten wat er, als instelling, een buitengewoon en plechtig karakter aan gaf. Tot vergaderlokaal werd door de Mechelse Magistraat, het oude Schepenhuis ter beschikking gesteld. Dit Schepenhuis is het oudste gebouw dat in de stad, althans in zijn oorspronkelijke staat, is tot ons gekomen. Daar het echter voor de steeds drukker wordende werkzaamheden van de Raad te klein was geworden, werd er aan het betrekken van een ander gebouw gedacht. Aan Rombout Keldermans, de tweede, werd dan ook, ten jare 1527 opdracht ge geven tot het opmaken van de plannen voor een nieuw te bouwen paleis in de Befferstraat. Daar echter na de dood van Margareta van Oostenrijk, de nieuwe landvoogdes Maria van Hongarije intus sen Mechelen had verlaten om voorgoed haar per soonlijk verblijf alsmede de zetel van het lands bestuur te Brussel te vestigen, kwam haar paleis in 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 66