de belangstelling van Koning Leopold I die er eens onderdoor was gereden en zich over haar lot ont fermend, voor haar behoud ijverde en ze van de ondergang wist te redden. Van de oude omwalling is thans nog een zeer klein stukje, een soort „curiosum" bewaard gebleven, namelijk tegen de zijgevel van een huis in de Oude Brusselse straat. Versterkt door een laag metselwerk in baksteen wordt aldaar een zeer miniem deel van de oude stadswal beschut. Het onderste deel van de tuinmuur van het vroegere Predikherenklooster, thans kazerne, op de Tinellaan, is eveneens een over blijfsel van de oude stadsmuur. Deze oude verdedigingsgordel met zijn wallen, grachten, muren en poorten, gaf ongetwijfeld aan onze middeleeuwse steden een zó krijgshaftig als schilderachtig uitzicht. Deze alleen overgebleven Brusselse Poort werd ge bouwd rond het jaar 1300 en zij onderscheidde zich van al de overige stadspoorten door het feit dat zij de enige was waarvan de doorgang door twee gewel dige ronde torens werd geflankeerd. Deze poort vormt dan ook een zeer merkwaardig specimen van oudere militaire vestingbouw. Thans nog bezit ze haar oude valpoort in haar coulissen opgehangen. Het hoge dak en de beide bolvormig versierde spits- torens werden er later aangebracht. Op de zolder loopt nog de oorspronkelijke rondegang omheen de beide torens. Bevoegde oudheidkenners en specia listen in vroeg-middeleeuwse architectuur beweren dat dit oude militaire bouwwerk niet hoeft onder te doen voor het alom bekende Gravenkasteel te Gent. 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 64