In de eerste stadskern, alhoewel dit stadsdeel, thans geheel herbouwd, een meer modern uitzicht heeft dan het overige en dus in feite jongere stadsdeel, be vindt zich de dekenaat Kerk van O.L.Vrouw-over-de- Dyle, volgens de ouder kronijken, zoals gezegd, de eerste kerk van het Mechels grondgebied. Alhoewel reeds, op 2 September 1255, door Nicolas de Fontai- nes, bisschop van Kameryk, als parochie opgericht, dagtekent de huidige kerk evenwel uit de 15de eeuw. De bouw van het koor werd begonnen in 1500, enkele jaren slechts vóór de intrede van de renais sance te Mechelen. Onbekend voorzeker met de nieuwe stijl, geroepen om een weinig later een vol ledige ommekeer in de kunst te brengen, trok de bouwmeester dit koor nog naar de oude vormen van de gotiek op. De toren is, evenals deze van de Sint Janskerk, ouder dan de kerk en zou, zoals hoger vermeld, evenals deze, als wachttoren hebben ge diend. Tot in het jaar 1798 bezat hij een carillon of „beiaard", die door de Franse beeldstormers werd neergehaald. De kerk zelf is een droge brok Brabantse hooggotiek die, in grote lijnen, dezelfde binnenordonnantie heeft als de Sint Romboutskerk. Door de aanval van de geallieerde luchtmacht, op 19 April 1944, werd ook deze kerk zwaar geteisterd. De gehele dakbetim mering brandde uit, zo ook de typische en schilder achtige lantaarn die de toren bekroonde. Gelukkig dat het kerkgewelf zelf stand hield, zodat het gebouw dan ook verder gespaard bleef voor dreigende ver nieling. Buiten al deze parochiekerken dagtekenden even eens uit het midden van de 14de eeuw de, in 1578 gesloopte Hanswijkkapel buiten de Leuvense poort; de in 1790 afgebroken Sint Pieterskerk, de oude parochiekerk van Margareta van Oostenrijk; de Hei- 57

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 59