jare 1572, van de plundering van de stad door de Spaanse troepen, van de verwoestingen, in 1580, door de Calvinisten, en ten slotte van de verniel zucht van de Franse Republikeinen. Een eigenaardigheid in de bouwtrant is de oculus- vorm van de bovenvensters van het kerkschip, wat wellicht in zinnebeeldig verband staat met het rad waarmede de heilige Catharina, de patrones van de kerk, werd gemarteld; ook de houten zoldering kan als merkwaardig aangestipt worden. De Sint Janskerk is een tamelijk homogeen gebouw, vóór 1443 begonnen en in 1483 gewijd. Haar archi tectuur is eenvoudig. Voor de bouw kwamen de nodige gelden eveneens voort van de offergiften van de Jubileumaflaat van 1451, die dus voor de stad op bouwkundig gebied, van uitzonderlijke betekenis is geweest. De alsdan geofferde ontzaglijke geldsom men gaven aanleiding tot talrijke en zeer belangrijke bouwwerken, zoals buiten de reeds geciteerde vol tooiing van de Sinte-Kathelijnekerk, de bouw van de hier behandelde Sint Janskerk, vooral de opbouw van de Sint Romboutstoren. De Sint Janstoren vertoont veel gelijkenis met die van O. L. Vrouwkerk en er wordt beweerd dat beide deze torens, ongetwijfeld ouder dan de hun later aangebouwde kerken, als wachttorens zouden heb ben gediend, elk voor een der beide stadskernen. De eigenaardige doch schilderachtige spil is nog deze van de vroegere Sint Romboutstoren van vóór 1442. Door de ontploffing van een vliegende bom, in de buurt, op 29 November 1944, terecht gekomen, is er nogal wat schade aangericht, gelukkig niet 51 te erge aan dit zeer interessante kerkgebouw. 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 58