grootste ter wereld. Niet meer onderhouden en niet meer verguld, zoals dit eertijds placht, verkeert ze in een staat van volledig verval. De oudste van de in de toren opgehangen klokken dagtekent van 1498 en werd door de bekende Mechelse klokgieter Simon Waghevens, gegoten. De toren bezit een zeer beroemd carillon of klokken spel (in het Vlaams: beiaard geheten), dat met dit van Brugge, waar het hoegenaamd niet moet voor onderdoen, wel integendeel vooral in de laatste jaren een wereldvermaardheid verwierf, dank zij het meesterschap, in deze kunst, van haar nooit vol prezen klokkenist Jef Denijn, die bij een spijtig onge val, in 1941, overleed. Dezes hoog artistiek en won- derfijn spel wordt sedertdien voortgezet op uit stekende wijze door Staf Nees, de beste leerling van de nog steeds betreurde meester. Deze beiaardconcerten, die, vooral in de zomermaan den, op de Maandagavonden, worden gegeven, dra gen niet weinig bij tot de roem van de oude Dijle- stad. Zij lokken steeds een zeer voornaam publiek van muziekenthousiasten en ze dragen Mechelen's kunstfaam uit niet alleen in eigen land maar ook over de landsgrenzen. De 14de eeuw schijnt voor Mechelen een tijdperk te zijn geweest van uitzonderlijke bloei op economisch gebied en een daarbij gewoonlijk gepaard gaande grote bevolkingsaangroei, zulks althans te oordelen naar het groot aantal kerken en kapellen die alsdan werden gebouwd. Rond St Rombouts, de hoofdkerk, ontstond de merk waardige trits van drie gotische kerken: Sinte Kathelijne, in de Heembeemden; Sint-Jan, in de 54

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 56