Het belangrijkste bouwwerk te Mechelen is evenwel de toren van deze kathedraal: de algemeen bekende en bewonderde reusachtige St Romboutstoren, de glorie van de stad en de rechtmatige trots van iedere Mechelaar. Alhoewel onvoltooid heeft hij een heer lijk en plastisch effect en geen verwondering baart het dat zijn bouw zeer spoedig en op verschillende plaatsen, onder meer te Zierikzee, navolging vond. Om het de bekende Belgische maar Frans-talige dich ter, Emile Verhaeren, na te zeggen: Cette tour de Saint-Rombout Se dressant dans la plaine flamande Comme un flambeau! is een wonder van architectuur. Vauban, de be roemde bouwmeester van Lodewijk de veertiende, de Franse Zonnekoning, noemde hem terecht een achtste wereldwonder. Zonder spil is hij nog 97.30 m. hoog en hij moest, voltooid, volgens het oorspronkelijk bewaarde plan van zijn ontwerper, de in die tijd ongekende hoogte van 166 m. bereiken, ten einde aldus het hoogste bouwwerk van de toenmalige Christenheid uit te maken. In 1452, naar de plannen van Jan Keldermans, de meest beroemde uit het zeer bekende Mechels bouw meestersgeslacht, begonnen, werd zijn bouw stop gezet wegens nog niet helemaal opgeklaarde redenen waarvan geldgebrek wel een der voornaamste zal zijn geweest. Met zijn steunberen meet deze toren meer dan 25 m. in het vierkant en zijn 2.85 m. dikke muren staan los en onafhankelijk van mekaar, zodat ze alleen in hun bovenste deel door welfsels worden verbonden. De uurwerkplaat heeft 41 meter omtrek en is de 53

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 55