Grote Raad, ook geheten het „Oud Paleis", dat thans het rijke en zeer merkwaardige stadsarchief is ondergebracht. Een ander middeleeuws gebouw, de oude vleeshalle, die in zeer verminkte toestand was tot ons gekomen en op de IJzeren Leen was gelegen vlak naast het Schepenhuis, heeft de gebeurtenissen van 1914—18 niet mogen overleven. Bij de beschieting van de stad in brand geraakt, stortte het in; haar puin werd opgeruimd en thans blijft er geen spoor van over. 2. Godsdienstige gebouwen kerken en kloosters) Wie zegt gemeenschap, zegt ook kerk. Bij iedere ge loofsbelijdenis toch uit zich het godsdienstig leven in een eredienst, en bij beschaafde volken in een tempel of kerk. Was er te Mechelen reeds een stadskern in de Ro meinse en post-Romeinse tijd, waren daar ook, moge het in zeer geringe mate zijn geweest, Christenen te vinden, en ook een bedehuis. Op welke plaats juist dit eerste bedehuis zou hebben gestaan is niet geweten, doch was het wellicht daar waar zich thans de kerk van O.L.Vrouw-over-de- Dijle bevindt. De oude kronijken zeggen ons toch dat zich aldaar, van in de vroegste tijden, een kapel bevond, Diana toegewijd, die later door de christenen voor hun geloofsbelijdenis werd in gebruik genomen. Maar dit alles kan, alhoewel door de traditie over geleverd, onmogelijk op grond van historische docu menten worden gestaafd. Het was evenwel, ten jare 1255, dat door Nicolas de Fontaines, bisschop van Kamerijk, van welk diocees, Mechelen, als begrepen in het oude Nervische gebied, afhing, bij de oprich ting van de parochie van O. L. Vrouw over-de-Dijle, van een oude kapel werd gebruik gemaakt, zodat 49 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 51