HOOFDSTUK III 1. Burgerlijke gebouwen Alhoewel deze in de Mechelse omgeving, vooral bij kerkgebouwen, tamelijk veelvuldig voor komen, zijn er in de stad zelf, buiten enkele kelder gewelven en een torentje aan een deel van het oude paleis van Margareta van York, geen sporen van Romaanse bouwstijl terug te vinden. Zulks kan wor den verklaard door de grote bedrijvigheid op bouw kundig terrein, die heeft geheerst in de bloeiperiode die de stad kende in de 12de en 13de eeuw, wanneer de triomf van de gothiek er alle sporen van de voor gaande Romaanse bouwwerken zal hebben doen ver dwijnen. Daarenboven waren, buiten enkele uitzon derlijk belangrijke gebouwen, zoals kerken, kloosters en „stenen", dat is burchten en grote herenhuizen, zoals trouwens de naam het aanduidt, in steen gebouwd, alle gewone woonhuizen, zoals dat reeds vanaf de oudste tijden de gewoonte was, bij gebrek aan duurzaam materiaal, in hout gebouwd, en hun daken met stro of riet gedekt. Vandaar die reus achtige branden die in de middeleeuwen, zoals het zó vaak gebeurde, ook thans nog in de tropen, een halve stad in de vlammen deden opgaan. Te Mechelen o.m. legde zulk een brand, op 29 Mei 1342, meer dan acht honderd huizen in as, alhoewel reeds tussen 1268—1278, de Magistraat herhaaldelijk doch zonder gevolg verbod had uitgevaardigd dit licht ontvlambaar materiaal tot dakbedekking te ge bruiken. De huizen waren over 't algemeen klein, vooral deze door de ambachtslieden bewoond. Het waren zo ge- 42 MIDDELEEUWSE BOUWWERKEN EN MONUMENTEN

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 42