aangroei, heeft gekend, uitbreidingen die telkens door haar ringvormige: Heren-, Keizers-, Prinsen-, Singelgrachten werd begrensd. Maar dit Amster damse geval is wellicht enig in het ontwikkelings proces van een oude Nederlandse stad en het spruit voort uit de ontzaglijke aangroei van haar bevolking, eens dat ze zich had weten te verheffen tot de hoofd stad van de autonome Verenigde-Provinciën, en later van de souvereine Nederlandse Staat en dan ook een uitzonderlijke economische en politieke vlucht had genomen die haar bekroonde, met haar meer dan honderdduizend inwoners, tot de meest bevolkte stad van Noord-Westelijk Europa. 4. Oude Stadszegels Het Stadswapen De oude wapenschilden hebben, zoals vaak verkeer delijk wordt gemeend, hun ontstaan te danken, niet aan pralerige eerzucht op familiaal gebied, waar wel aan militaire noodwendigheden. Herkenningstekens werden trouwens reeds van ouds, ook reeds ten tijde van de Romeinen, in het leger gebruikt. Bij hen bestond, buiten de zilveren adelaar, embleem van de legioenen, ook het signum als standaard van het manipulum, de tactische gevechtseenheid van het leger, bestaande uit ongeveer 200 man, dus ongeveer ter sterkte van een hedendaagse compagnie op oor logsvoet t) Wanneer dus, in de loop van de 12de eeuw de eigen lijke wapenschilden ontstonden, golden ze vooral als herkenningsteken in het strijdgewoel van de slagvel den. Oude wapenschilden zijn dan ook zeer eerbied- 36 Het signum bestond uit een vlaggestok met dwarslat waar aan o.m. twee wimpels hingen. Het signum werd gedragen door de signifer en de bevelen werden door het signum be kend gemaakt aan de troepen. Vandaar het woord signaal.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 36