van onze oude steden niet zijn ongevoelig gebleven bewijzen ten overvloede de vele gezichten in vogel vlucht van tal van steden, dorpen en vlekken, uit het oeuvre van talrijke oude plaatsnijders tot ons gekomen. Voor wat Mechelen betreft is het vanzelf sprekend dat deze ook zeer talrijk zijn. 3 De Versterkte Stad Haar Poorten en Wallen De eerste Mechelse stadskern lag dus in een halve kring, langsheen de hoge linker Dijleoever en besloeg een gebied dat zelfs op moderne kaarten heel ge makkelijk kan teruggevonden worden. Alhoewel er in de loop van zovele eeuwen wellicht een paar straten verandering ondergingen, blijkt duidelijk uit het hierbijgaand kaartje uit het moderne stadsplan dat deze kern in een regelmatige symmetrische vorm en dus kunstmatig, naar een vooropgezet plan, werd aangelegd. Het vertoont weliswaar niet de gewone vorm van een romeins kamp, doorgaans rechthoekig of langwerpig aangelegd, en doorsneden door twee elkaar kruisende hoofdwegen toegang verlenend tot de vier hoofduitgangen. Haar oppervlakte bedroeg 12 tot 15 ha. zoals uit de schets die de straten aan geeft met hun lengte in schreden, duidelijk blijkt. Zoals eerder reeds gezegd, zal gezien het zeer gering aantal inwoners van de nederzetting, heel waar schijnlijk gans deze ruimte niet met huizen zijn vol gebouwd geweest en zullen er uitgebreide tuinen en teeltgronden zijn in voorgekomen, ten einde bij belegering of welk gevaar dan ook voor de bewoners ter plaatse voedsel te vinden, en tevens een schuil plaats te bieden aan mensen en vee uit de omtrek die binnen de versterkte omheining beveiliging zochten. 33 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 33