stig, jaren lang te Mechelen gewoond en was hij er gehuwd met Barbara Smets wellicht in deze stad geboren, t) Op deze kaarten ligt de Mechelse plattegrond van rond de jaren 1560 geheel open voor onze ogen. Men vindt er op aangetekend de thans verdwenen oude kerken en kloosters, de wallen, poorten en schansen van de stad, haar vroegere kastelen, afspan ningen en buitenverblijven. Wat bij het nauwkeurig bekijken van deze platte gronden dadelijk opvalt is dat voor Mechelen, buiten enkele kleine percelen hoving en akkerland, die misschien slechts het twintigste deel van de totale ommuurde oppervlakte uitmaakten, alle ter reinen zeer dicht met huizen bebouwd waren, in tegenstelling met andere steden als Leuven, Lier of Tienen b.v. die, buiten een geringe stadskom, grotendeels het uitzicht en het karakter van een landelijk dorp hebben moeten vertonen. Het Mechels archief bezit nog tal van latere platte gronden. „Daarin lezen we als in een open boek de 31 x) Van Deventer woonde niet alleen jarenlang te Mechelen, maar verzorgde aldaar de originele uitgaven van zijn kaarten. Dit werd bevestigd door Ortelius in zijn Catalogus van 1570. Trouwens na de dood van deze kartograaf werd: „Betaelt Barbara Smets, wed. Mr Jacobs van Deventer, chaertsnijder, zes guldens ener verdienden loon die zij gedaen heeft van te haelen ende besorgen van twee caerten die zij gedaen heeft aen die vander stadt, die wijlen haeren man gemaect heeft vander voors.stadt van Mechelen, die gelevert zijn alle beyde in handen van Mr Jacob van Oyen, Lingeniaire woonende te Bruysele, by ordonn. vanden XXIen february LXXVIII VI g." „De zelve betaelt de somme van dertich guldens voor zeeckere twee caerten van der stadt ende lande van Mechelen gemaect seer constich ende op tcompas, haer geeyst om op de zelve die fortificatie deser stede te bewerpen in tjaer XVCLXXVIII ende haer quyct. de voorsXXX g." Stadsrekeningen, Mechelen, jaar 1577—78 f° 176 r° et v°.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 31