werden uitgegeven in de jaren 1542—1545, zoals in de stadsrekeningen van die jaren te lezen staat. Het werk van deze landmeters of tekenaars is, jammer genoeg, niet tot ons gekomen zodat ook voor Meche- len de oudste plattegronden deze zijn van Jan van Hanswyck en van Jacob van Deventer, Het register van de stadsuitgaven voor het jaar 1577 —1578 f° 175 verso, leert ons dat werd: „betaalt Jan van Hanswyck lantmeter XII gulden eens, van dat hij 't beginsel van der fortificatie deser stede een be- werp van het circuyt deser stadt met de buytemueren daerom liggende, op den cleynen voet, deur bevel van den mijnHeren van der weth alsdoen wesende, bij ordonn. van den XXVen Meye LXXVIII, de voors XII ponden". Het opmeten van deze plattegrond had dus voor zeker een militair en strategisch doel zoals dit trou wens ook ten grondslag lag bij het werk van Jacob van Deventer. De kaart van van Hanswyck is, alhoe wel ze in slechte toestand verkeert, nog steeds be waard en ze berust in het stadsmuseum. Het spreekt vanzelf dat in de bekende verzameling plattegronden van de beroemde kartograaf van Deventer, die al de steden van Noord- en Zuid- Nederland, op last van Philips II, vanaf de jaren 1557 tot aan zijn dood te Keulen, in 1575, in kaart bracht, de Mechelse plattegrond niet ontbreekt. Trouwens heeft Jacob, wellicht uit Deventer afkom- 1) Prof. Dr J. Denucé, de Antwerpse oud-stadsarchivaris zegt hierover in zijn boekje „De Geschiedenis van de Vlaamsche Kaartsnijkunst" nr. 18 van de reeks „De Seizoenen", De Nederlandse Boekhandel te Antwerpen: „Het Mechelsche mid den van kaartmakers is in 't begin der XVIde eeuw misschien het. belangrijkste van de Vlaamsche gewesten (bl. 9). Mechelen had eene vroege economische ontwikkeling die de reden is van hare kaartkundige evolutie, vóór de stad Antwerpen hare ont plooiing als handelsstad ontving". (Bl. 8, voorwoord). 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 30