2. Oude Plattegronden en Stadsgezichten Even zo goed als ieder levend wezen heeft elke stad haar eigen uitzicht, haar eigen gelaat. Dat is zó waar dat een Vlaams auteur een boek heeft gepubliceerd over het gelaat der Vlaamse steden, waarin hij voor enkele van deze het beeld heeft trachten te schetsen van hun specifiek uitzicht en hun eigen ziel 1) Buiten het gewone stadsbeeld evenwel, dat vooral tot uiting komt in de vorm en het architectonisch uitzicht van haar gebouwen, de aanblik, de kronkel lijn en de wandbebouwing van haar straten, bestaat er evenwel nog een ander stadsbeeld dat naar voren treedt in de aanleg van haar plattegrond. Buiten deze van Brugge is wellicht deze van Meche- len, ten minste voor Zuid-Nederland, de best be waarde en de gemakkelijkst te onderkennen oude plattegrond van een gotische stad. Een spinneweb gelijk, lopen de hoofdstraten vanaf de verscheiden stadspoorten naar het centrale punt toe: de Grote Markt; zulks niet in rechte lijn, doch in een grillige kronkelloop die de kunstzinnige wandelaar steeds onverwacht een prachtig gezicht van oud stads- schoon voor de ogen tovert. Naarmate die straten het stadscentrum bereiken, worden ze smaller, ten einde bij dreigend gevaar van buitenuit, of bij een gebeurlijk oproer onder de eigen stadsbevolking, de toegang tot de Markt, de zetel van het plaatselijk be- stuursleven, te bemoeilijken. Wellicht lag, bij onze oude stedebouwers, hieraan, buiten deze strategische voorzorgs- en beveiligings maatregel, een andere, een louter esthetische beweeg reden, ten gronde. De kronkellijn van de straten was 26 1) Robert van Passen „Het Gelaat der Vlaamsche Steden", zie daarover meer in Hoofdstuk X „Mechelen in de Litera tuur".

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 24