HOOFDSTUK II 1. De naam Mechelen We hebben gezien dat de eerste Mechelse stads kern ons opvoert tot in de tijd wellicht van de Romeinen. De benaming van deze kern, zo min als deze van haar bevolking, staat in geen enkel historisch stuk vermeld, zodat het dus slechts ten jare 870 is dat van een Malinas ad Demeram voor de eerste maal wordt gewag gemaakt in het traktaat van Meerssen. Voor de oningewijden in de Mechelse geschiedenis en in de locale aardrijkskunde dient gezegd dat Mechelen thans ligt aan de Dijle. Officieel neemt deze rivier de Demer op in de Brabantse gemeente Werchter. Doch de Demer is, als rivier, belangrijker en waterrijker dan de Dijle zodat best kan aanvaard worden dat, in de oude tijden, de samenvloeiing van deze twee rivieren andersom werd opgevat en het de Demer was die, na te Werchter de Dijle te hebben opgenomen, doorheen Mechelen vloeide om in de Rupel uit te monden. Van voor eeuwen reeds waren de plaatselijke kro niekschrijvers zeer begaan met de betekenis te achter halen van de naam van hun stad. Het is zonder nut en ten andere ook niet mogelijk, hier een uit eenzetting te geven van al de dwaze en fantastische verklaringen van die benaming zoals deze in hun op hol zijnde verbeelding ontstonden. Eertijds heeft steeds deze interpretatie opgeld ge daan: Mechelen Maris linea; dat is: oever van de zee of wel de grens van het zeegetij. Maar hoe weinig te dien tijde aan critisch onderzoek werd gedaan 24 DE MIDDELEEUWSE STAD

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 22