De geschiedenis van het Mechelen van die tijd is dan ook deze van de Berthouten, de machtige heren van Grimbergen, alsook van de aanhoudende strijd die ze aanbonden tegen het gezag van de Luikse prins-bisschoppen. De geschiedenis schetsen van deze twisten, al ware het maar zeer bondig, zou ons evenwel veel te ver leiden. In elk geval voerden de Berthouten stilaan de titel van Heren van Mechelen en gedroegen zich als dus danig. In 'hun twisten werd Jan de Iste, hertog van Brabant, gemengd en beiden overstelpten de Mechelaars, ten einde ze voor de hertogelijke en Brabantse politiek te winnen, letterlijk met wel daden allerhande. In haar economische twisten met het naburige en op handelsgebied concurrerende Antwerpen, verzekerden zij Mechelen, vanaf 13 De cember 1301, in de Grote Keure, het fel omstreden stapelrecht van zout, vis en haver, stapelrecht dat een zó grote betekenis hebben zou in gans het verder ver loop van de Mechelse geschiedenis en dat ontegen zeglijk zeer sterk moet hebben bijgedragen tot de economische bloei van de Dijlestad. t) De aanhoudende politieke schommelingen brengen Mechelen dan verder terug in de handen dan van de Luikse bisschoppen, dan in deze van de hertogen van Brabant die steeds de politiek van de Bert houten steunden, dan weer in deze van de graven van Vlaanderen, van Henegouw, zelfs tot in deze van de Franse Koning, Philips VI van Valois. Het kleine volk te Mechelen, alhoewel steeds zeer Luiks gezind, vooral sedert het verkrijgen van de democratische keure, op 18' Maart 1305, van Theo- 19 Door dit stapelrecht moesten deze drie soorten koopwaren over het Mechels grondgebied vervoerd en ter plaatse verkocht worden, zodat een groot deel van Brabant afhankelijk was voor die goederen, van de markt van Mechelen.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 15