het Ancien-Régime en een ofschoon de kleinste van onze XVII Provinciën uitmaakte. Deze Heerlijkheid vond haar oorsprong in de sa mensmelting van de gronden van de „abbatia Sancti Rumoldi", door deze geloofsverkondiger gesticht op de woeste gronden van de rechter Dijleoever, met de vrije nederzetting op de linker rivieroever. Hoe dit evenwel is gekomen kan moeilijk verklaard worden doch deze abdij behoorde, in de allereerste jaren van de 10de eeuw, aan de Kerk van Luik. Evenmin kan het juist bepaald worden, wanneer en hoe, de vrije bevolking van de eerste stadskern kwam te staan onder een voogd of koninklijke rechter. In ieder geval had een zekere graaf Ado een comes van Pepijn van Herstal er reeds rond de jaren 750, de macht in handen. Vanaf het einde van de 12de, maar vooral in de loop van de 13 de en in het begin van de 14de eeuwen, kwamen de Luikse bisschoppen die, buiten hun geestelijke ook streefden naar tijdelijke macht, in botsing met deze voogden, en beiden spanden alles in 't werk om hun tegenstander er onder te houden ten einde alle bewind zelf in handen te krijgen in een streek die alhoewel onder twee voudige invloed toch maar een enkel grondgebied uitmaakte. 18 x) De Heerlijkheid Mechelen bestond uit het grondgebied van de stad zelf en van haar District of Rechtsgebied, ook „Vrij heid" geheten en omvattend, buiten enkele gehuchten, de dorpen Hever, Muizen, Hombeek, Leest en Heffen. Bovendien bestond er nog een Ressort van Mechelen met Heist op den Berg en het dorp en land van Gestel. Er was ook nog een Land van Mechelen dat met de Heer lijkheid of Provincie niets gemeen had, en dat later de naam verkreeg van Land van Arkel. De inwoners van de Provincie Mechelen mochten aldaar evenwel ambten en bedieningen be kleden, wat hun elders niet was toegelaten.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 14