De twee stadsdelen, gescheiden door de Dijle, werden dan verbonden door een tamelijk drukke straatweg, de eerste besteende straat van de aangroeiende stad, die thans nog steeds de oude eigenaardige naam „Steenweg" draagt. De begrijpelijkerwijze open ge bleven ruimten tussen de twee stadskernen werden dan later volgebouwd en het centrum van de aldus ééngemaakte stad werd de huidige Grote Markt, waarop dan een nieuwe en ruimere kerk werd ge bouwd, de heilige Rumoldus toegewijd. Zoals in alle oude steden was dan ook te Mechelen, de markt het middelpunt van de middeleeuwse volksgemeenschap geworden en was het daar dat het leven van de bewoners zich samen trok. Aldus ont stonden voor elk der drie aspecten van het nauw- ingesloten en eng-beperkt locaal geestelijk, sociaal en economisch leven, de kerk, het stad- of schepen huis, de lakenhalle. Eens de middeleeuwse stad, zoals trouwens elke gothische stad, in cirkelvorm aange legd, verkreeg ze spoedig, tot hare verdediging tegen de aanvallen van buiten uit, haar tweede en defini tieve omheining met zeven grote en vijf kleine poor ten. Deze omwalling thans gesloopt evenals de poorten, buiten een enkele, namelijk de Brusselse, is nog zeer duidelijk herkenbaar blijven voortbestaan in de kringvormige stadslanen die een lengte van nagenoeg vijf kilometer beslaan en de oude stad met haar ongeveer 120 ha. oppervlakte volledig om sluiten. Stippen we verder aan dat het in de loop van de 11de en de 12de eeuw was dat de Heerlijkheid Mechelen tot wording kwam gelijk deze zich voor deed tijdens de latere middeleeuwen en gelijk zij ongerept bleef bestaan als zelfstandige gouw tot op het einde van de 18de eeuw bij het ineenstorten van 17 2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 13