gands" de 23ste October 1798 op Sint Rombouts- kerkhof werden voor de kop geschoten. Ter herinne ring aan dit honderd jaar vroeger gebeurde drama werd, in 1898, ter plaatse van de terechtstelling, een boetekruis gelijk aan dit dat zich vroeger bevond op de Hoogbrug opgericht. Bij de val van Napoleon en van het Keizerrijk, opge nomen in het zó geheten Hollands regime, was Mechelen een doodse stad geworden waar de gebeur tenissen van 1830 tamelijk onopgemerkt voorbij gingen en zonder er daadwerkelijk deel aan te nemen. Onder het Belgisch Bestuur duurde Mechelens doodslaap voort. Zonder noemenswaardige bedrijvig heid op gebied van handel en nijverheid werd ze een stad van armen en behoeftigen. Een uitzonderlijke kans tot wederopbloei ontglipte haar in 1836. De Katholieke universiteit van Leuven werd door de Belgische bisschoppen, te Mechelen in 1834, in het huidige klooster der Jezuïeten in de Bruul, heropge richt, doch spijtig genoeg, reeds in 1836 terug naar Leuven overgebracht. Na 1836 verkreeg Mechelen een zekere betekenis door 'het aanleggen van de spoorweg Brussel—Ant werpen, de eerste van het vaste land, om enkele jaren nadien, bij de uitbreiding van het Belgisch spoor wegnet, er het centrale knooppunt van te worden, met als gevolg, het oprichten van grote werkplaatsen tot herstel en bouw van locomotieven en spoorweg wagens, die thans vier duizend werklieden bezigen. De vaart van Leuven naar de Rupel, onder de regering van Maria Theresia, in 1750, gegraven, was steeds van weinig betekenis voor de economische op bloei van Mechelen, daar ze buiten de bebouwde kom van de toenmalige stad was omgeleid. Het is slechts thans, nu deze buiten haar muren is uitge groeid, dat deze waterweg voor haar materiële 114

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 122