HOOFDSTUK XI Zó was dan, in de loop van de eeuwen, het leven van deze stad, zó was haar veelzijdige betekenis midden in de politieke, economische, militaire en sociale gebeurtenissen die zich hebben afgespeeld in onze gewesten, vanaf de vroege middeleeuwen tot aan de val van het „Ancien-Régime". Gekomen aan het einde van onze taak dit leven en deze betekenis in zeer beknopte vorm de lezer onder de ogen te brengen, blijft er ons nog enkel over een kort beeld op te hangen van de rol die ze vervult in onze hedendaagse tijd. Door de slag bij Fleurus, in 1794, kwamen de Bel gische provinciën voor goed onder de Franse heer schappij. De oude instellingen werden ontbonden en onze gewesten opgenomen in de Franse centralise rende Staat. De eeuwenoude Heerlijkheid Mechelen werd afgeschaft en het grootste deel van haar grond gebied bij het Departement van de beide Nethen, de latere provincie Antwerpen, ingeschakeld. Meche len werd, in die Provincie, de zetel van een van de alsdan opgerichte bestuurlijke en rechterlijke arron dissementen. Op geestelijk terrein bleef ze haar oude aartsbisschoppelijke zetel behouden, zodat ze ook nog thans, de kerkelijke hoofdstad is van België. In de loop van de 17de en 18de eeuwen, tamelijk verfranst in haar hogere burgerij, werd die verbaste ring op taalgebied verder en krachtiger doorgedreven onder het Franse regime. Het was dan ook onder vrij grote onverschilligheid vanwege een groot deel van de hogere standen en van de begoede burgerij dat een en veertig door de Fransen gevangen geno men „jongens" uit de Boerenkrijg of zogeheten „Bri- 113 DE HUIDIGE STAD EN HARE BETEKENIS 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 121