HOOFDSTUK X Belangstelling staat doorgaans in het teken van tegenspraak. Onder de Vlaamse steden die zich steeds in een grote belangstelling, vooral vanwege historici, kunstenaars en literatoren mochten verheu gen, is Mechelen voorwaar niet de geringste. Wei nige steden toch in den lande werden zó ongenadig en zó aanhoudend door vitters of benijders gemin acht en gekleineerd, daarentegen door vrienden en bewonderaars zó diep gewaardeerd en innig liefge had. Voor dezen die haar, grotendeels verborgen, schoonheid weten te ontdekken en naar waarde te schatten, blijkt ze evenwel een openbaring van het zuiverste kunstgenot, een prachtig kleinood van cul turele schoonheid, dat onopgemerkt ligt in een sdirijn, dat ze aan het oog onttrekt van hen die niet waardig zijn haar intimiteit te benaderen en met haar kunstschatten contact te nemen. Zij is als het kostbare goud dat in het ruwe erts verborgen ligt en alleen in de smeltkroes die glans en die schoon heid verwerft die het als edel metaal maakt tot een kostbaar bezit. De bekende Vlaamse letterkundige en conferencier Hugo Verriest —„de pastor van te lande" moet eens, in een van zijn voordrachten, zich kleinerend over de schoonheid van het Mechels stadsbeeld heb ben uitgelaten. Maar dit is zeker, al moge eikeens appreciatie in zake kunst en schoonheid verschillen, dat wie Mechelen op deze beide gebieden minacht, blijk geeft van een volledig gemis aan kunstzin, wat voor Verriest, die zelf een kunstenaar was, niet valt te aanvaarden. Hij moet dus nooit iets van het schone van de oude Dijlestad hebben gezien en nooit 110 MECHELEN IN DE LITERATUUR

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 118