Buiten deze gevelstenen waren onze oude gevels veelal versierd met uithangborden in ijzer of in hout die de benaming van het woonhuis alsmede het be roep van de bewoner aanduidden. Daarvan zijn nog enkele interessante exemplaren bewaard gebleven alhoewel andere door de oorlogsgebeurtenissen van 1914 zijn verdwenen zoals: „De drij Bonnetten (1559) in een huis op de Schoenmarkt, thans apo theek; het „Moriaenshoofd" (1774) en de „De Bonte Koe" op de IJzeren Leen. Thans nog goed bewaard gebleven zijn: „De Steur", in de gevel van het huis nummer 11 van de Nauwstraat en in dezelfde straat „De Blauwe Duif" in de gevel van het huis num mer 6. Enkele kunstig gesmede ijzeren balcons bleven ook nog bewaard: „De Pelicaen" (1559), aan de gevel van het huis nr 5 van de Befferstraat; het „Vosken" in nr 7 van de Korenmarkt; De „Bieman", aan het huis nr 20 van de Bruul. Merkwaardig zijn, op het gebied van grofsmeedwerk, de ijzeren leuningen, in de jaren 1531—34 aange bracht langsteen de thans gedempte vliet op de IJze ren Leen, straatbenaming, die haar ontstaan juist aan die gesmede ijzeren borstweringen te danken heeft. Buiten de „Wildeman" Onder de Toren, zijn alle oude houten uithangborden verdwenen, zo onlangs nog de bekende „Sint Kristoffer' op de Tichelry. Aldus is er ontzaglijk veel aan oude schoonheid ver loren gegaan. In onze straten, aan onze woonhuizen, is alles uniform en prozaïsch geworden. Zo is alles vervallen tot een monotoon aspect dat door ieder kunstkenner of liefhebber van oude dingen wordt betreurd. Mechelen bezit nog enkele onttakelde en banale openbare straatpompen. Waarschijnlijk hadden deze, ook vroeger, niet dat artistiek, ja monumentaal uit- 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 116