HOOFDSTUK IX Het archeologisch en pitoresk belang van een oude stad is niet uitsluitend gelegen in haar monumenten maar evenzozeer in alles wat de kunstliefhebber be lang kan inboezemen: oude gevelstenen, kunst- en smaakvolle uithangborden, artistieke overblijfsels van vroeger smeedwerk, openbare pompen en fon teinen, rustig-gezellige binnenhofjes, heiligenbeel den, calvariebergen en piëta's, alles in een woord, wat oude steden uit het grijze verleden wisten te be waren en wat ook thans nog onze belangstelling gaande maakt. Spijtig evenwel is, door het veel vuldig herbouwen en aanhoudend moderniseren van het vroegere stadsbeeld, begrijpelijkerwijze veel van deze oude schoonheid verloren gegaan. Veel interessante gevelstenen zijn, door het slopen van oude woonpanden, spoorloos verdwenen, in de loop van deze laatste jaren. Van de gelukkig be waard geblevene kunnen als de bijzonderste worden vermeld: „het Kasteeltje" dat prijkt in de gevel van „Het Prinsenhof" (1736) in de Guldenstraat; de „Kluis met den biddenden monnik" van het huis „De Kluis" (1704) thans het nummer 6 van dezelfde straat; de Zalm boven de ingangsdeur van het oude gildehuis van de visverkopers, op de Zoutwerf; het „Schild van Leuven" (1647) op de Haverwerf; de merkwaardige opschriften boven de vensters van de verdieping van het oude huis „De Kat" thans „de Gouden Appel" op de markt, huis eertijds bewoond door de apotheker Augustijn van Orssaegen, die in 106 OUD-MECHELEN Gevelstenen en Uithangborden IJzersmeedwerk Openbare Pompen Maria en Heiligenbeelden.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 114