die het popmannetje wilde weren en vastgrijpen, tot grote ergernis en woede van het omstaande volk dat de Antwerpenaar er van betichtte de oudste Mechelse „burger" naar Antwerpen te willen ontvoeren. Van daar ontving de „vuylen bras" de naam „Op-Signor- ken" of „Hop-Signorken" afgeleid van Signoor sin jeur, grote meneer, spotnaam van de Antwerpenaars. Thans komt, uit voorzichtigheid de „bruygom" niet meer uit zijn „boerekist" waarin hij zorgvuldig wordt bewaard en hij vergenoegt er zich mee, soms bij kermis, feesten en plechtigheden, glunderend van pret uit een venster te kijken. De Torenbrand en de Maanblussery. Evenals Op- Signorken heeft de torenbrand van het jaar 1687 en de daarbij gepaard gaande „maanblusserij", Meche- len op gebied van folklore en satire berucht ge maakt, zodat haar inwoners thans nog overal bekend staan als „Maanblussers". Deze „maanblusserij" heeft honderden jaren lang het thema uitgemaakt van het onbedaarlijk sarcasme van gans Zuid-Nederland. Ze gaf aanleiding tot het ontstaan van talrijke spot en hekelschriften die in woord en beeld, in proza en in rijm, in het Latijn, het Frans en in de volkstaal, met de „domme" Mechelaars ongenadig de spot dreven. Immers deze „slimmerds" menend dat hun Sint-Romboutstoren in brand stond, wilden hem blussen tot wanneer zij in hun ontnuchtering en tot hun eeuwige schande, bedremmeld vaststelden dat, wat ze voor een brand hadden aangezien, een voudige maneschijn was die hun toren verlichtte. Cavalcades en Praalstoeten maken Mechelen ook be roemd. Onder ontzaglijke belangstelling trekt, om de vijf en twintig jaar, door de rijk versierde straten, de Praaltocht ter ere van de aankomst, in 988, van het genadebeeld van O.L. Vrouw van Hanswijk, de „Schutsvrouwe" van de Stad. 104

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 112