kleine poorten, haar wallen en vestinggrachten, haar vele kerken en kloosters, haar abdijrefugieën, haar heren- en gildehuizen, haar talrijke binnengrachten, haar drie en veertig grote en kleine bruggen, haar torens en monumenten, haar kronkelende schilder achtige straten, was ongetwijfeld een zeer mooie stad, die in haar bloeiperiode, in de 16de eeuw, voorzeker voor Brussel of Antwerpen niet moest onderdoen. De beroemde Florentijner Guicciardini, is in zijn „Descrittione de tutti i paese bassi" vol lof over haar, evenzo de andere Italiaan Antonio de Beatis die, als secretaris van kardinaal Luigi d'Arragon met deze in 1517, op zijn reis door de Nederlanden, Mechelen be zocht. Deze getuigde van haar dat ze was de mooiste van alle Vlaamse en Brabantse steden: „e bellissima de sito, de casa, de stratoe et ogini altre parti neces- sarie supra tucti le terre di Brabantia e di Flandre". Zulks was eveneens het oordeel van Gabriël Tetzel uit Neurenberg, die behoorde tot het gevolg van Leo von Rozmital, een Boheems edelman, die in de jaren 1466—'67 heel Westelijk Europa bezocht, ook dit van H. Georges Ernstinger in zijn „Raisbuch nach Teutschland, Welschland, gantz Frankhreich, thails Hispanien, Behain und Niderlendische Pro- vintzen", die Mechelen bezocht in 1521. Dom Guiton, deed, in 1746, een rondreis om de kloosters van de Orde van Citeaux in België te be zoeken. Ook deze was, op zijn beurt, vol lof over de oude Dijlestad; zo ook Gramaye in zijn Antiquitates illustrissimi Ducatum Brabantiae die haar betitelt als Pulchra Malina „Schoon Mechelen". En ten slotte Derival: deze zegde over haar in zijn: „Le voyageur dans les Pays-Bas Autrichiens: „Si je me voulais fixer dans les Pays-Bas Autrichiens, je préférerais le séjour de Malines, Bruxelles excepté, a celui de toutes les autres villes". 101

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 109