bedrijf zijn te vermelden: Jan van den Eynde, die de koorafsluiting in de Sint Jacobskerk te Utrecht ver vaardigde; en diens vader Gillis van den Eynde, de maker van de doopvont in de Sinte Walburgiskerk te Zutphen. De koperen afsluiting in de Sint Bavo- kerk te Haarlem is het werk van Jan Fierens en de doopvont van de Grote Kerk te Breda, dit van Joost de Backer. Bevreemdend is het dat de beste kunstproducten van de Mechelse geelgieterij in Noord-Nederland zijn te vinden. Daaruit blijkt ten overvloede dat de vermaardheid van dit Mechels kunstambacht aldaar zeer sterk was doorgedrongen. Als klokgieters vallen te vermelden: het beroemde geslacht van de Waghevens, later dat van de Van den Gheyn's, afkomstig uit Goirle in Noord-Bra bant, dat der Zeelstman's, zonder tal van andere zeer voorname gieters te vermelden. Als centrum van kanongieterijwas Mechelen zeer vermaard. De meest bekende van haar gieters was Hans Nuerwerk alias Poppenruyter, afkomstig uit Neurenberg. Deze werd opgevolgd door Remi de Hallut, en later door de leden van de familie Van den Nieuwenhuyzen, afkomstig uit Hilvarenbeek in Noord-Brabant. Van de belangrijkheid van Poppenruyter's gieterij, getuigde, na een aldaar gebracht bezoek, ten jare 1521, de beroemde Albrecht Dürer: „ich bin in Popenreuthers Haus gewest, des Püchsengieszers, und hab wunderliche Dingen bei him funden". Het gouden leder: zeer gezocht als wandbekleding, in de 16de en 17de eeuwen, was eveneens een zeer bloeiende locale nijverheid, evenzo goed als de fabri cage van de Mechelse kant of spellewerk, om haar fijnheid gelijkend aan een spinneweb, daarom in 't Frans geheten „1'araingue de Malines". Eertijds werd deze kant door duizenden volksvrouwen te huis ver- 98

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 106