Ludwig van Beethoven, zanger was in de O.L. Vrouwkerk alhier en deze familie uit het Mechelse afkomstig is. Door J. N. Lemmens, alsdan leraar van Orgel aan het Koninklijk Conservatorium te Brussel werd, in 1878, een school voor kerkmuziek opgericht, waar van later, jarenlang, bestuurder was de bekende musicus Edgar Tinei, daarna opgevolgd door August de Boeck en waarvan thans aan het hoofd staat Mgr. Van Nuffel, die als componist en leider van het zeer bekende Sint-Romboutskoor, zowel in den vreemde als in eigen land, beroemdheid wist te verwerven. Als klokkenist en hernieuwer van de beiaardkunst is wijlen Jef Denijn zeer beroemd geworden. Na zijn dood in 1941, werd hij opgevolgd door Staf Nees, een van de beste leerlingen van de meester. De letterkunde: Op dit gebied ook is Mechelen steeds eerder van geringe betekenis geweest en wat er op literair gebied werd voortgebracht behoort dan nog bijna uitsluitend tot het apologetisch en geestelijk genre. Buiten enkele humanisten als Bus- leyden, Standonck, Varennius, Hoverius, Longolius, Ratallerus, Schenkelius, Jan Everts, beter bekend als Joannes Secundus, Hagenaar van geboorte, uit het vermaarde juristengeslacht van de Everardi, te Mechelen als voorzitters van de grote Raad geves tigd, en de beroemde dichter van de „Basia" „het Boek der Kusjes", die dan nog over 't algemeen vreemdelingen waren, kunnen als Mechelaars ver meld worden: Frans Vervoort, Costerus, Petrus Croon, Siré, zelfs Adriaan Poirters, die ofschoon af komstig uit Oisterwijk in Noord-Brabant, door zijn langdurig verblijf in de Dijlestad, als Mechelaar kan worden beschouwd. DE KUNSTNIJVERHEID: De geelgieterij was hier steeds zeer bloeiend. Vooral op gebied van dit kunst- 97 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 105