Eigenaardig ook is het vast te stellen dat het een Mechelaar was, een zekere „Willem", die te Londen, ten jare 1480, de eerste drukkerij oprichtte, wanneer ongeveer honderd jaar nadien het de Engelse familie Jaye was die het meest bekende drukkersgeslacht van de Dijlestad zou worden. Was Mechelen reeds in het begin van de 16de eeuw een belangrijk centrum van kaartsnijkunst, de druk kunst evenwel was er nooit van groot belang, en be grijpelijkerwijze ook niet de boekbinderij. De muziek: Aan het hof van Margareta stonden de kunstenaars hoog in aanzien en zij vonden steeds een gul onthaal bij deze kunst- en letterlievende prinses die in duurzame en nauwe betrekking stond met de grootste musici van haar tijd: Pieter de la Rue, Josquin des Prez, Agricola, Hendrik Bredemeers. Als beroemde musici uit Mechelen zelf afkomstig kun nen worden vermeld: Philips de Monte alias Van den Berghe (1521—1603), kapelmeester aan het Kei zerlijk hof te Wenen; Cypriaan de Rore (1516— 1565) kapelmeester van St Marcus te Venetië. Die nen hier nog als beroemde musici vermeld: de fa milie Vredeman, waarvan de vader: Sebastiaan, te Mechelen geboren rond 1542, om geloofsredenen, zoals zóveel andere vermaarde kunstenaars naar Utrecht uitweek en zich daarna vestigde te Leiden, waar hij overleed. Zijn zonen: Jacobus, te Mechelen rond 1563 geboren, vestigde zich te Leeuwarden, en Michiel, eveneens Mechelaar van geboorte (1564/, te Utrecht. Wellicht was deze familie verwant met de beroemde schilder Jan Vredeman de Vries, wat treffend is, in dit zelfde Leeuwarden geboren, ten jare 1527 en die geruime tijd te Mechelen werkzaam was. Deze kunstenaars zijn dus uitgeweken om in den vreemde roem te verwerven. Herinneren we er even aan dat de grootvader van de wereldberoemde 96

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 104