sterk gewijzigd zijn, want het staat vast, dat een brug getje over de greb daar nog in 1435 toegang gaf tot het hof van de Heer. De vorm zoals wij die thans kennen kreeg het Markie zenhof echter pas na 1485. In dat jaar verleende de Heer aan de stad een reeks bijzondere voorrechten, welk pri vilege de naam draagt „van de Sale", omdat de stad hiervoor een som gelds schonk, waarvan het Markiezen hof bijna geheel werd vernieuwd. Jammer genoeg is naar de goede gewoonte van nauwkeurig beheer hunner gelden, voor dit werk door de rentmeesters een afzon derlijke rekening gehouden, welke helaas ontbreekt. De leiding over deze werkzaamheden had Antonius Keldermans uit Mechelen, die bijna geheel zijn leven de stad en de heren van Bergen als architect diende. Het bouwwerk, dat Keldermans in de jaren na 1485 tot stand bracht, ademt in zijn gevels geheel de geest van deze bouwmeester. De pompeuze voorgevel is van de begane grond tot de eerste verdieping opgetrokken in witte Scheldekalksteen met daarboven baksteen, afge wisseld met lagen van dezelfde witte stenen. Door deze afwisseling in het gebruik van eenvoudig materiaal ver wekt hij voor de beschouwer een speels, een blij en rijk- aandoend effect, dat het scherpe van het contrast tussen de stoere, echt steunende onderbouw, tegenover het luchtige van de gevels der bovenverdieping doet ver dwijnen. Ook lost de vakman met smaak de moeilijk heden op, welke z'n bouwwerk oplevert. Dit is aan de langgerekte indrukwekkende voorgevel goed te bespeu ren. Gebruik makend van de helling van de straat, ver deelde hij de voorgevel in twee partijen, maakt deze onevenredig, laat zelfs de speklagen verspringen, waar door het gebouw ook naar buiten uitdrukt, dat de in wendige woonruimten rond twee binnenplaatsen zijn 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 91