I. DE PLATTEGROND Evengoed als een kerk, een stadhuis en andere oude gebouwen is de plattegrond van een stad een monu ment. De monumentale waarde van de horizontale doorsnede der verschillende steden loopt onderling vrij veel uiteen. Veel steden immers hebben géén of een slecht geordend centraal gedeelte, hun stratennet is soms een warnet. Wanneer Bergen op Zoom ieder inwoner en de aan dachtige bezoeker vrij spoedig de indruk geeft van een oude stad en een bepaalde stemming opwekt, kan dit oordeel en die stemming niet berusten op de aanwezig heid van vele oude huisgevels en evenmin op de over weldigende schoonheid van de weinige historische mo numenten, hoewel deze een bijzonder cachet dragen. Het oordeel dringt zich vrijwel onweerstaanbaar op uit de weg welke men inslaat en volgt, uit de flauwe bochten in het beloop van de oude straten en hun onderlinge aansluiting. Rondom een bepaalde kern is het geheel in de middel eeuwen met min of meer logica gegroeid, daarna stond de groei enige eeuwen stil. In de moderne tijd heeft de uitleg zich over het algemeen vrij gelukkig bij het be staande aangepast. De lotgevallen van dit monument hangen ten nauwste samen met de geschiedenis van de stad. Zijn vele littekens herinneren aan een strijd van eeuwen, die ten slotte de stad maakte tot wat ze thans is. Het landgoed Bergen Van zéér vroege bewoning gaf geen toevallige bodem vondst ooit blijk. Nauwkeurige bestudering van de geologische toestand dwingt tot de gevolgtrekking, dat 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 7