rechte weg voor het hek, die den oprit onder een hoek van negentig graden snijdt. Bijzonder aardig zijn verder de 17de eeuwsche steenen palen met het gekroonde wapen van Nassau en dat van Bever- weerd, die bij den ingang van het bosch ten noorden van het kasteel staan en aangeven, wie de eigenaar was. Een andere bastaard van Nassau, Frederik, zoon van Frederik Hendrik van vóór diens huwelijk met Amalia van Solms, resideerde op ^uylestein (afb. 7). Zijn vader had het kasteel en de heerlijkheid in 1630 gekocht voor 35.000 als geldbelegging, maar waar schijnlijk met de bij-bedoeling zijn politieken in vloed in Utrecht te vergrooten. Constantijn Huy- gens verleende zijn medewerking bij den aankoop. Zuylestein was gesticht door een lid van de familie Van Zuylen van Natewisch, vermoedelijk om streeks het midden der 14de eeuw. Groot schijnt het gebouw aanvankelijk niet geweest te zijn. In 1549 werd het gekocht door ridder Ernst van Nyen- rode, die het geheel liet verbouwen tot een klein jachtslot. Het bestond toen uit een bescheiden rechthoekig gebouw, dat beneden slechts één groote kamer bevatte, benevens een hal of voorhuis en een vierkanten traptoren van zeven verdiepingen, ge dekt door een goed-Hollandsche peer-vormige bekroning. Het was drie étages met een zolder en een kelderverdieping hoog. Aan weerskanten van den smallen gevel prijkten elegante hangtorentjes, evenals de groote toren door peeren bekroond. Tezamen met de slotgracht gaven zij dit aardige kleine landhuis nog een schijn van een defensief karakter. Een steen boven den ingang vermeldde het jaartal van de verbouwing: 1551. Frederik Hendrik heeft met dit eenvoudige geheel geen genoegen genomen. Van 1631 tot 1635 ^et hij het aanmerkelijk uitbreiden, zoodat de platte grond nu nagenoeg vierkant werd. Verschillende 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 65