Groote huizen als de Breul of het dwaze namaak- oude Kerkebosch stichtte de moderne tijd in zuid oost Utrecht welig. Maar langs de binnen- en achterwegen der dorpen kwamen overal kleine woningen en zelfs arbeidershuisjes die het uitzicht dikwijls belemmerden. En tusschen al deze huizen verrezen hier en daar fabrieken, garages en andere utiliteitsgebouwen die het Utrechtsche landschap bedierven. Weloverdachte uitbreidingsplannen hadden veel kwaad kunnen verhinderen, maar die begon men pas te maken toen de zonde al voor zeker de helft bedreven was. Het Klooster bij De Bilt werd in 1896 afgebroken en vervangen door het leelijke gebouw van het Meteorologisch Insti tuut van professor C. H. D. Buys Ballot, dat vroe ger op het bolwerk Sonnenburg te Utrecht was ge vestigd. Het dorp won erdoor in bekendheid, maar de oude buitenplaats werd niet fraaier door de ver rijking van het profiel met een witgeschilderden ijzeren waarnemingstoren, die hoog boven de boomen uitstak. Het park van het goed werd ver kaveld en tot een villapark ingericht dat in haar naam de herinnering aan het voormalige Vrouwen klooster levend hield. Een gedeelte van het opgaand hout en de hoofdlijnen van het park, thans straat wegen, bleven gespaard. De wijdheid en de rust van het Utrechtsche land verdwenen door zulke moderniseeringen. Zoo veroverde de stad het platteland om van het bui tenleven te kunnen genieten en vernielde het tegelijkertijd. En de dichtere bevolking, die nu kwam, veroorzaakte een drukker verkeer, het in tensere verkeer bracht op zijn beurt weer meer menschen, en zoo voort. Het moderne verkeer stelde ook zijn eischen. De weg UtrechtZeist moest worden verbreed en op sommige punten zelfs geheel verlegd. Ruw werden hier en daar in den weg liggende hoeken van oude buitenplaatsen 176

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 192