in navolging van het nabijgelegen Houdringen was ontstaan. Weliswaar mist men er de hooge statie trap van het laatstgenoemde huis, maar overigens lijkt het er veel op met zijn drie beglaasde boog vormige deuren, zijn negen ramen breede gevel en zijn ondiep middenrisaliet, bekroond door een driehoekig tympaan. Tegenwoordig is het huis crême-kleurig gesausd, hetgeen wel niet oorspron kelijk zal zijn, doch wat wel goed bij de omgeving past. De halfcirkelvormige uitbouw met zuilen, links, stamt uit de i gde eeuw. Veel moeite heeft Van der Capellen zich gegeven om het buiten te verfraaien. Het park liet hij aanmerkelijk vergrooten en opnieuw aanleggen. Wij vermeldden reeds dat dit werk gedaan werd door den Utrechtschen tuinarchitect Hendrik van Lunteren. Prachtige boomgroepen werden achter en terzijde van het huis geplant. Ervóór bleef een wijd gazon open om het uitzicht uit de woon vertrekken vrij te houden, maar ook ten behoeve van de paarden uit de stoeterij, die de veelzijdige eigenaar op zijn landgoed hield. Ook hierdoor ver wierf Vollenhoven in breede kringen een goeden naam. Verder kwam in tuinen en parken de groote liefde van den oud-gouverneur-generaal voor alles wat Oostersch was tot uitdrukking: velerlei tro pische gewassen werden er gekweekt. Thans zijn deze, evenals de curiosa, verdwenen maar nog steeds kan men genieten van den knappen aanleg van het park met dat van Beerschoten het mooi ste uit de gansche omtrek waarin het lichte huis zoo uitstekend past en waarbij de omringende wei landen vol runderen, omringd door groepen hooge populieren en breed-uit gegroeide kastanjes har monisch aansluiten. Wat den bezoeker van Vollenhoven verder opvalt is de aardige tuinmanswoning die links van het huis onder de boomen is gelegen (afb. 35). Een laag 165

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 181