vingen den voormaligen middeleeuwschen voor burcht en poort; zij werden in denzelfden stijl als het huis opgetrokken. De slotgracht die bij de ver anderingen gespaard bleef, deed Sandenburg nog een zweem van het aspect van een middeleeuw schen waterburcht behouden. Evenals bij Bever- weerd werden de muren saai grijs gepleisterd, doch ditmaal geheel zonder noodzaak. Wilde men aldus het aanzien van den grijzen natuursteen van som mige middeleeuwschen kasteelen in het buitenland benaderen? In later tijd is het huis gewit, wat aan merkelijk vroolijker staat. Bewonderen kunnen wij thans een architectuur als die van Sandenburg allerminst meer. Het huis is groot zonder grootsch te zijn; de verhoudingen van het geheel, noch de uitwerking van de bouwkundige détails kunnen ons doen warm loopen voor een dergelijk gezocht stijlcompromis. Alleen de schoone omgeving waar in Sandenburg geheel past doet het ons toch nog weer in genade aannemen; doch daarover in het volgende hoofdstuk. In dezelfde jaren is het oude kasteel Sterkenburg (afb. 20 en 21) gemoderniseerd. Op 4 Januari 1848 was het slot door koop eigendom geworden van mr Jan Frederik Cornelis Kneppelhout uit Leiden. Het bestond in die dagen uit een in 1767 in den toenmaals heerschenden trant opgetrokken regel matig woonhuis en een hoogen, zwaren ronden toren, die uit de 13de eeuw stamde. Vol enthou siasme voor het nieuwe, levende gevoel voor de geschiedenis en den pas-opgekomen historisee- renden bouwstijl oordeelde de dertigjarige eige naar, dat het 18de eeuwsche bouwwerk niet bij den middeleeuwschen toren en de oude traditie van de ridderhofstad paste. Tot den laatsten steen werd het dus nog in hetzelfde jaar afgebroken en ver vangen door een groot, half regelmatig, half on regelmatig gebouw dat in wezen al evenmin 133

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 145