richten dat in de toekomst de herinnering aan hun verblijf zou levend houden. Zoo ontstond in 27 dagen tijds de nog steeds bestaande pyramide (de vorm van het gedenkteeken was geïnspireerd door Bonaparte's tocht naar Egypte). Trots doopte de bevelhebber haar Marmontberg. Ook nam hij het initiatief tot het stichten van een dorpje in de buurt van den berg, voor de huisvesting van ge trouwde soldaten, maar ook, zooals de generaal naderhand in zijn mémoires schreef, ten pleziere van de zeer talrijke bezoekers, die het kamp van Zeist trok. Het is sedert een decreet van Lodewijk Napoleon de dato 17 Augustus 1806 bekend onder den naam van Austerlitz, naar aan leiding van de roemrijke overwinning die zijn broer kort tevoren behaalde. De naam Marmont berg werd bij die gelegenheid veranderd inPyra mide van Austerlitz. De houten obelisk ook al een Egyptisch symbool dien Marmont op den heuvel liet zetten, verging spoedig en werd toen vervangen door een berkeboom. Later heeft burge meester De Beaufort het gedenkteeken laten her stellen en er een nieuwen obelisk opgezet. De hertog van Ragusa betrok intusschen niet zelf het kamp van Zeist maar arriveerde den 2gsten Mei 1805 op Sparrendaal bij den heer van Rijsen- burg, met wien hij bevriend was. Dagelijks werden daar nu feestelijkheden gearrangeerd voor de offi cieren uit de buurt. Het leven was er vroolijk en onbezorgd. Het was de tijd dat het rijk van Napo leon op zijn hoogtepunt stond. De wilde jaren van de revolutie waren voorbijde binnenlandsche orde was weergekeerd. Pracht en praalvertoon heersch- ten alom. Ook de godsdienst was in eere hersteld. Daar men toen in het nog maar heel kleine Drie bergen alleen een Nederlandsch Hervormde Kerk aantrof, liet Oosthuyse, die katholiek was als de meeste van zijn Fransche gasten, het zuidelijkste 117

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 127