in hun regelmaat vormen, dan verbaast het dat zij in den tijd dat zij gebouwd werden geen navolging hebben gevonden en zelfs nauwelijks de aandacht schijnen te hebben getrokken. Geen reisgids of journaal b.v. vond het de moeite waard meer dan oppervlakkige aandacht aan de toch voor ons land nieuwe architectonische oplossingen te wijden. Wel trok de secte zelf in de op curiositeiten ver zotte 18de eeuw belangstelling door haar bijzonde re levenswijze, haar groote ingetogenheid en door de aardige producten van kunstnijverheid, voor namelijk lakwerk op tin en medailles, die de Hernhutters vervaardigden en te koop aanboden. Zeist lag dicht genoeg bij Utrecht en Amersfoort om een geschikt doel te zijn voor uitstapjes per rij tuig van één dag. En het militaire kamp dat om politieke redenen in 1787 bij Zeist werd gevestigd en dat ruimte bood voor 3000 tot 4000 man, later zelfs voor een dubbel zoo groot aantal, trok nog veel meer bezoekers naar het dorp. Zoo reden b.v. Antje en Truitje van Hogendorp, zusters van Gijsbert Karei, in 1787 met haar moeder in een rijtuig naar Zeist om er haar broer Frits op te zoeken, die als officier in het kamp verbleef. Antje vertelt in haar, natuurlijk in het Fransch geschre ven, reisjournaal verrukt over een bezoek aan „1'établissement des Hernhutters, qui est composé de plusieurs apartements séparés et formés a clé, ou 1'on trouve ce qu'on peut souhaiter, et tout y est travaillé avec une propreté charmante et avec plus de goüt que je ne croyois". Haar zuster Truitje voegt hieraan toe: ,,Ils vendent les plus jolies choses du monde et sans la moindre exagé- ration on pourroit en allant de boutique en bou- tique y dépenser quelques centaines de florins a des balivernes si vous voulez mais a des balivernes qui sont bienjolies et souvent utiles, car tout y est fait si proprement qu'on ne se lasse pas de le voir, 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 102