11 geleden. Sindsdien is er in Drenthe veel veranderd. Het oer-landschap is in belangrijke mate tot cultuur-landschap geworden. De heidevelden zijn grotendeels verdwenen. Vruchtbare akkers, welige weilanden en veel nieuw bos zijn er voor in de plaats gekomen. Drenthe werd tot een rijke korenschuur, tot het gewest, waar in ons land de meeste aardappelen worden verbouwdhet levert boter en het bleef als vanouds de grote turf-producent. In het land schap, in de dorpen, vond al deze verandering haar weer slag. Waar vroeger een onmetelijke heide zich uitstrekte, golven nu de korenvelden. Waar vroeger mens noch dier in velden of wegen te zien waren, rijen zich thans de nieuwe ontginningsboerderijen. Het landschap is van kleur veran derd. In plaats van het donkere bruin van de heide is er meer groen gekomen. Het land is lichter geworden, minder somber en daarmee heeft het ook iets van zijn oerkracht ingeboet. Er is dus winst naast verlies, verlies naast winst, zoals overal waar het leven voortschrijdt. Was wat ik hier schreef geschikt om U tot kennismaking met het Drentse land aan te sporen? Misschien niet. Velen zullen zich niet aangetrokken gevoelen tot een somber en melancholisch land; tot een land, dat zo sterk zijn kan, dat het ons op de vlucht jaagt. Maar het is met dit land, in al zijn vlakheid, als met het hooggebergte: Wie het eenmaal in zijn ban heeft, laat het niet meer los. Waarom? Het is niet gemakkelijk onder woorden te brengen. Men speurt er krachten, waarmee men de zijne gaarne wil meten. Men voelt het: er gaat van dit land wat uit, iets, dat men in meer geciviliseerde streken niet meer aantreft: primitieve kracht en tevens primitieve schoonheid. Drenthe is een land, waar men, al ronddwalend, plotseling beseft, dat er hier geen bordjes „Verboden toegang" staan. Ze zijn hier niet nodig. Er wonen relatief maar weinig men sen en voor het toeristen-type, waarvoor deze bordjes be doeld zijn, mist Drenthe aantrekkingskracht. Een ieder is dus vrij waar hij wandelen wil, vrij in zijn doen en laten. Maar deze vrijheid legt verplichtingen op. Men voelt dit of men voelt het niet. Wie het voelt, wordt in Drenthe geac-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 9