87 een landbouwdorp van groter belang dan de vorm van de boerderijen, dit temeer, waar de vorm der boerderijen geenszins voor alle tijden dezelfde is geweest. Want ook al vertonen de boerderijen van een bepaald dorp veelal op een bepaald moment eenzelfde type, dit type heeft in de loop der eeuwen steeds grondige wijzigingen ondergaan. Om een voorbeeld te noemen: Elke boerderij heeft thans stenen muren. Niet veel meer dan een eeuw geleden be hoorde deze bouwwijze nog tot de uitzonderingen en was vakwerk met lemen panelen nog algemeen in gebruik. Dit leidde vanzelf tot een ander dorpsbeeld dan het huidige, terwijl de structuur van het dorp toch in wezen weinig verandering onderging. In het algemeen is het zo, dat niets zozeer een definitief stempel drukt op een nederzetting als de aanvankelijke kavel-indeling bij de stichting. Het stramien, toen toege past, blijft de eeuwen door het wezen van een nederzetting bepalen, alle latere toevoegingen en partiële wijzigingen ten spijt. Slechts een algehele ruilverkaveling en herin deling kan deze oorspronkelijke opzet teniet doen, en dan nóg slechts ten dele. Uit aesthetisch oogpunt hebben de streekdorpen in hun betrekkelijke rechtlijnigheid minder te bieden dan de oude esdorpen, die zich zo volkomen bij de natuur aansluiten, ja er in opgaan. Wel onderscheiden deze oude streekdor pen zich gunstig van de streekdorpen van later datum, de veenkoloniën. Ze maken een harmonischer indruk met hun dikwijls mooie bomen en hun oude, stijlvolle boerderijen. Bovendien is hun rechtlijnigheid slechts betrekkelijk. De stichters onderwierpen zich aan de natuurlijke gesteldheid van de bodem en aan bestaande natuurlijke grenzen, iets wat later nauwelijks meer gebeurde toen de mens de na tuur geheel naar de eigen hand begon te zetten. Ook de plaatsing van de boerderijen onderling geschiedde in de oude streekdorpen veelal met meer smaak, met beter ge voel voor verhoudingen, zodat deze dorpen het veelal beter „doen" dan de veenkoloniën. De ligging der boerderijen ten opzichte van elkaar heeft, alle rechtlijnigheid van de

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 95