86 nebeek, op de hogere gronden. De meeste boerderijen wa ren vrij groot met enkele kleinere er tussen. Naast de eigenlijke boerderij had de boer dikwijls ook nog de be schikking over een losstaande schuur. Vóór en opzij van het huis lag de hof, meestal met eiken beplant. Achter het huis bevond zich de moestuin, en dan kwamen de akkers. Voor zover de boer ontgonnen had strekten deze akkers zich uit, waarna de plaats dan in heide overging. Soms bleven tussen de akkers onontgonnen stukken liggen, waai de grond te slecht was voor ontginning. De heide achter de akkers werd in vroeger eeuwen als gemeenschappelijke weide voor de schaapskudden gebruikt. Wanneer men zich voor ogen stelt, dat al deze streekdor- pen eeuwen oud zijn, verbaast men er zich over hoezeer ze allen in opzet gelijk zijn. Of men nu in Schoonebeek komt, in het uiterste Zuid-Oosten van Drenthe, of in Nij- ensleek aan de West-grens, het beeld is precies hetzelfde. Of misschien is het juister te zeggen, dat de opzet in beide gevallen volkomen identiek is. Want het beeld van deze beide dorpen, de uitwendige verschijningsvorm, is zeker niet hetzelfde. In structuur gelijk, zijn deze dorpen n.1. uit elkaar gegroeid, wat de vorm der boerderijen betreft. In Nijensleek, tegen Friesland aan gelegen, zijn duidelijk Friese invloeden te bespeuren, zowel in bouwkundige dé tails als in materiaal-gebruik. In Schoonebeek daaren tegen voelt men de nabijheid van Duitsland. De bouw trant van over de grens heeft hier duidelijke sporen na gelaten. Deze verschillende ontwikkeling bij overigens gelijksoor tige dorpen laat ons nog weer eens duidelijk zien, dat wij ons bij de bestudering van agrarische nederzettingen - zo als trouwens bij alle andere onderwerpen van studie niet tezeer moeten doodstaren op de uiterlijke vorm. Zo'n agra risch dorp is n.1. niet slechts een verzameling huizen en boerderijen, het is in de eerste plaats een centraal punt van waaruit landbouw wordt beoefend volgens een vast, van te voren weloverwogen systeem. De onderlinge si tuering van de boerenplaatsen is bij de bestudering van

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 94