85 verhoudingen wel geheel en al uitgekristalliseerd het zo genaamde recht van opstrek. Dit betekent, dat hij eigen domsrecht kon doen gelden op de voor en achter zijn in cultuur gebrachte landen gelegen onontgonnen gronden, voor zover deze liggen binnen de verlengden van zijn zwet-(= grens) sloten en binnen het grondgebied van zijn dorp, kluft of buurschap. Waarschijnlijk, zo veronderstelt Hofstee verder, werd voor iedere kolonist een aantal roe den langs de aangelegde dijk of weg uitgemeten, dat dan voortaan de breedte bepaalt van zijn heerd. Uitgaande van zijn boerderij begint hij dan te ontginnen, voor en achter uit, de woeste gronden in. De één ontgint meer, de ander minder, zodat de achterzijde van de ontgonnen landen zeker in de aanvang een grillig verloop zal hebben gehad. Een zeer uitvoerige beschrijving van een Drents streekdorp geeft Mr J. Linthorst Homan in zijn boek Van kerspel tot gemeente, handelende over de geschiedenis en de structuur van de gemeente Vledder, waarvan het besproken streek dorp, Nijensleek, een onderdeel uitmaakt. De basis waarop de stichting van het dorp zich hier voltrok, was een weg, gelegen op een zandrug. Op deze stevige ondergrond was het mogelijk langs de weg te bouwen. Deze weg vormde tevens de scheiding tussen de gronden geschikt voor wei land en die, geschikt voor akkerbouw. Het gebied van dit dorp bestaat uit een rechthoekig stuk land, waarvan de lange zijden worden gevormd door enerzijds de Friese grens en anderzijds een stroompje, de Drentse Aa. Even wijdig aan stroompje en grens ligt de weg, waaraan de boerderijen zijn gebouwd. Loodrecht op de weg en dus ook op de Drentse Aa en de Friese grens liggen hier de op- strekkende heerden, voor een derde gedeelte tussen weg en Aa - uit lage, voor grasland geschikte gronden be staande, voor twee derde gedeelte tussen weg en Friese grens wat hoger gelegen en voor akkerbouw geschikt. Al deze opstrekkende plaatsen zijn dus vrijwel even lang. Het verschil in oppervlakte wordt uitsluitend door de breedte bepaald. De behuizingen werden hier allen aan één kant van de weg gebouwd evenals b.v. ook in Schoo-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 93