klooster te Assen betrokken zijn geweest, dat in de buurt van Coevorden vele belangen had. De erfpachten aan dit klooster te betalen zijn dan bij de secularisatie van de ker kelijke goederen na de hervorming overgegaan op de bur gerlijke autoriteiten. Blijkens de „Tegenwoordige Staat van Drenthe" behoorde nog op het laatst der 18de eeuw de op brengst van „de erfpachten van vier Boerderijen op Weijerswold, bij Koevorden" tot de vaste inkomsten van de Drost. Het opmerkelijk verschil tussen de oude esdorpen en de streekdorpen in Drenthe is reeds een honderd jaar geleden opgevallen aan de Drie Podagristen, die toen hun indruk ken van een reis door de Zuid-Oost Drentse dorpen te boek stelden. Over hun aankomst in Roswinkel schrijven zij „Tegen Drentsch gebruik zoo gij Schoonebeek (ook een oud streekdorp) uitzondert heeft elke bewoner van Roswinkel zijn akker- en weiland achter en voor zijn wo ning liggen, van dat zijns buurmans door een greppel zorgvuldig afgescheiden. Dat geeft zeker een eenigszins mathematisch en derhalve stijf en eentoonig voorkomen aan 't dorp maar 't fraaije geboomte vergoedt veel. De weilanden zijn er voortreffelijk. In plaats van een toren is er een klokkenhuis", ook al een Fries verschijnsel. Meitzen, de grote Duitse geleerde, is bij zijn onderzoek der nederzettingsvormen en grondgebruikssystemen even eens op de streekdorpen gestuit en na hem hebben tal van onderzoekers zich min of meer uitvoerig met dit dorps type bezig gehouden. Prof. dr E. W. Hofstee geeft de vol gende beschrijving van een streekdorp: „Op een soms kilometers lange rij liggen de boerderijen naast elkaar, meestal op een hoogte in het terrein, een langgerekte zandrug of een dijk. Voor en achter de boerderijen strek ken zich de eindeloos lange, gewoonlijk betrekkelijk smal le opstrekkende heerden uit. Men spreekt er van een boer derij, die zich „opstrekt" in het veen, in een nieuwe pol der enz." De boer, die in zo'n streekdorp een plaats bezit, heeft, had althans ten tijde van de stichting van het dorp want thans zijn in de Drentse streekdorpen de eigendoms- 84

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 90