geschiedenis hier ten voorbeeld te kunnen stellen. Bij een giftbrief, die gedateerd is 1165, gaf bisschop Godfried van Utrecht het praktisch onbewoonde en nog onontgonnen „woId"-gebied aan de benedenloop van de Kuinder en de Linde aan een groep Friezen er wordt hier uitdrukkelijk gesproken van „Fresonibus" om „te bewonen en te be zitten" en om er tevens een kerk te stichten, met als voor waarde, „dat zij voor elke tien roeden ontgonnen land jaarlijks op St Maarten een penning zullen betalen als tiende", een soort eeuwigdurend erfpachtsrecht dus. Een andere oorkonde van iets later datum, waaruit even eens de belangstelling van de kerkelijke machthebbers voor de cultuurtoestand van de landbouwgronden blijkt is de bekende Aduarder Zijlbrief van 1313. Dit stuk bevat een regeling tussen enerzijds de boeren van Peize, Roderwolde, Foxwol de en Lieuwerderwolde men lette op de uitgang „wolde" in Noord-Drenthe en anderzijds de klooster heren van de abdij van Aduard, iets noordelijker gelegen, over de afwatering van het Noord-Drentse gebied, waartoe zij een soort polderbestuur instellen. Nog heden ten dage is er de Munnikesloot, die de herinnering aan de onder handelingen met de Aduarder monniken levendig houdt. Ook ten aanzien van Ruinerwold, gelegen in de nabijheid van de abdij van Ruinen, zijn soortgelijke gegevens be schikbaar. Hier kwamen in de aanvankelijke houtrijke wil dernis tussen Ruinen en Meppel de streekdorpen Ruiner wold en Koekange tot stand. In 1141 schonk de bisschop van Utrecht dit gebied op verzoek van heer Otto van Rui nen en van de boeren uit de marke van Ruinen aan de ge noemde abdij. Omstreeks 1145 stichtte bisschop Hartbert te Bliedenstede, in het hart van Ruinerwold, een kerk. De schenking aan het klooster, hier genoemd, wordt in 1247 nog eens uitdrukkelijk bevestigd, misschien als bezegeling van de dan voltooide ontginning. In een oorkonde uit 1291 wordt ook hier gesproken van een „fossa monachorum", een monnikensloot, terwijl tevens gesproken wordt van de betaling van „novale tienden". Bij de stichting van Weijerswold zal vermoedelijk het 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 89