82 gebieden van Drenthe. Het was een vochtig landschap, dat zij aantroffen, moerassig, met dik struikgewas begroeid, waaruit zich hier en daar opgaande bomen verhieven. Els en hazelaar, berk en op hogere plaatsen de eik, kwamen er het meeste voor. De kolonisatie begon, als elke kolonisatie, met ontginnen. Zonder meer was het land voor doeleinden van landbouw en veeteelt niet geschikt. Het moest eerst geschikt worden gemaakt, hetgeen hier op neer kwam, dat bomen en struiken werden gerooid en een eenvoudige ont watering van de grond door middel van sloten tot stand werd gebracht. Dat het bij de stichting van al deze dorpen om houtrijke gebieden ging, zien we thans nog aan de namen van deze streekdorpen, die grotendeels eindigen op de uitgang „wold" of „wolde". Waar men deze uitgang tegenkomt, kan men er vrijwel zeker van zijn te maken te hebben met zo'n middeleeuws streekdorp. Als voorbeeld noem ik, ver spreid rond de provincie, Ruinerwold, Weijerswold en Roderwolde. Er moet bij deze kolonisatie-beweging nog op een ander verschijnsel gewezen worden en wel hierop, dat de kerk veelal nauw bij deze kolonisatie betrokken was. Dit is direct al hierdoor begrijpelijk, wanneer men zich reali seert, dat de kerk in de Middeleeuwen over het algemeen al ten nauwste met het maatschappelijk leven verweven was. Daar komt in dit geval nog bij, dat Drenthe en Over ijssel het Oversticht behoorden tot het gebied van de bisschop van Utrecht, die dus de landheer van Drenthe was. En tenslotte zal wellicht bij deze kolonisatie-beweging het beginsel van de missie mede hebben voorgezeten, waar immers de stichting van deze streekdorpen vrijwel steeds gepaard placht te gaan met de stichting van een kerkje of een kapel. Een duidelijk voorbeeld op welke wijze een streekdorp ge sticht werd, vormt de geschiedenis van de stichting van Kuinre, een streekdorp in de zogenaamde „Kop" van Overijssel, vlak tegen de voormalige Zuiderzee aan. Deze nederzetting ligt dicht genoeg in Drenthe's buurt om haar

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 88