80 daarvan. Deze eerste bewoners van Drenthe hebben zich kennelijk niet erg tot het water en de waterrijke gebieden aangetrokken gevoeld. Ze voelden zich daar het prettigst, waar geen water-overlast te duchten was en waar geen ont- wateringsproblemen op te lossen vielen. Met de kolonisten, die de streekdorpen hebben gesticht, was het anders gesteld. Deze waren kennelijk van huis uit met het water vertrouwd. Ze zagen er dan ook niet tegen op zich juist bij voorkeur te vestigen in de vochtige beek dalen aan de rand van het midden-Drentse plateau. In zo verre waren ze daarmee beter af dan de oudere bewoners der provincie, dat deze beekdalen voor Drentse begrippen vruchtbare gronden opleverden. Te verwonderen is dit niet, daar deze gronden, bevloeid door de beekjes, vochtig en humusrijk, zich uitmuntend leenden voor veeteelt-be- oefening. Akkerbouw komt hier vaak in mindere mate voor. De meeste van deze streekdorpen hebben zich dan ook voorspoedig ontwikkeld en zijn in de loop der eeuwen tot welvaart gekomen. Er doen zich rond de vestiging van deze Drentse streek dorpen verschillende vragen voor, die hier achtereenvol gens aan de orde zullen worden gesteld. Wanneer zijn deze dorpen gesticht? Door wie? Hoe is hun afwijkende vorm verklaarbaar? Hoewel hieromtrent nog vele onzekerheden bestaan, wil ik trachten deze vragen zo goed mogelijk te beantwoorden. Wat de vraag betreft, wanneer deze dorpen werden ge sticht, spreekt het natuurlijk vanzelf, dat hier in het alge meen geen stichtingsjaartallen kunnen worden genoemd. Wel staat het vrijwel vast, dat de dorpen, waar het hier om gaat, werden gesticht als een onderdeel van de grootse kolonisatie, die zich in de latere middeleeuwen met als kern- en uitgangspunt ons land, de Zuidelijke Nederlan den daaronder begrepen, in oostelijke richting heeft vol trokken. De sporen van deze kolonisatie, veelvuldig in Noord-Duitsland, zijn ook voorbij de oude Duitse Oost grens tot in Polen en Rusland terug te vinden. Ook el ders in ons eigen land treft men her en der kolonisaties

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 86