78 om in schema's of in rechte lijnen te denken, maar die steeds hereid is de weg van de minste weerstand te kiezen. Men proeft er de zakelijkheid, een boeren-zakelijkheid zon der die alles-nivellerende nuchterheid, die tot platvloers heid leidt. Uit alles blijkt een volksaard, die lichtelijk melancholiek is, gevoelig maar onromantiscn, begaafd met een alles overheersend natuurgevoel, bescheiden en vóór alles bang om op te vallen. Men voelt de behoefte aan ruimte, de wijdse besloten ruimte van het Saksische hallen huis, van het hoog opgaande loofbos, een ruimte, die op natuurlijke en grootse wijze een levensgemeenschap om sluit. Ziehier in het kort een karakteristiek van het Drentse es- dorp. Het is een ideaal-beeld geworden, te mooi om waar te zijn en daarom in de praktijk van het hedendaagse leven in zijn absoluutheid ondenkbaar. Maar desalniettemin blijft het een niet te weerspreken feit, dat een dorp de aard van zijn bewoners behoort te weerspiegelen. Het esdorp, lang geïsoleerd en verscholen achter brede veen-barrières, was inderdaad zo'n spiegel, waarin een gave, oude boeren- cultuur weerspiegeld werd. Nu zijn ook deze dorpen plot seling met de wereld in aanraking gekomen. Het is geen wonder, dat dit geleid heeft tot een verstoring van even wicht, tot tal van vragen en onzekerheden. De zuivere spiegel van weleer lijkt lelijk gebarsten. Of misschien is ze alleen maar beslagen door de mist der onzekerheid. Laten we het laatste maar hopen en er naar handelen.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 84